SEO
BLOG & STORIES » SanDeco | Manufacturing & Distribution

Yeni yılda yeni ürünlerle pazarda yer alıyoruz

Üretiminin yüzde 90’ından fazlasını ihraç eden Sandeco, “50 yıllık koleksiyon Türkiye’de” sloganıyla iç pazarda da öne çıkmaya hazırlanıyor. Marka, 2017 yılında beş yeni ürününü hedef kitlesinin beğenisine sunacak.

Sandeco,  kalitesi  ve  tasarım çizgisiyle dünyaya ün salmış  bir  marka.  Firma, dünya  trendlerini  takip ederek  yeni  doku,  renk ve  efektleri  ürünlerine  yansıtıyor. Yönetim  Kurulu  Başkanı  Gülperi Odabaş,  başarılarını  iş  ortaklarıyla senkronize hareket edebilme kabiliyetlerine bağlıyor.

Dünyanın  birçok  ülkesinde  ismini duyurmuş  başarılı  bir  markasınız.

Bu başarınızın hikayesini ve üretim hacminizi öğrenebilir miyiz?
Sandeco, 1965 yılından beri sektörde faaliyet gösteren bir firmadır. Üretim sürecimiz, 50 yıldan bu yana yönetim, kalite ve çevre gibi unsurlara ileri düzeyde önem verilerek oluşturulmuş bir tecrübeyle sürdürülmektedir. Üretim faaliyetimizi farklı beğeni ve beklentilerin olduğu üç kıtada değişken pazar dinamiklerinin nabzını tutarak belirliyoruz. Her ülke bizim için bir pazar olmakla birlikte, her pazar  da  bizim  için  bir  değer  teşkil ediyor.  Tüm  bu  pazarların  beklentilerine  karşılık  vermek  için  tecrübe ve  yaratıcılık  dengesini  doğru  şekilde  kullanarak  bir  konsept  oluşturuyor  ve  oluşturduğumuz  bu  konsepti müşterilerimizin  fırsata  çevirmesine destek  oluyoruz.  Sandeco,  tecrübesi  ve  modern  donanımıyla  her  türlü ihtiyaca  cevap  verebilen  bir  ARGE departmanına  sahiptir.  Teknolojik gelişmeleri,  ürünlerimizde  olduğu gibi  fabrikamızın  kalite  verimi  ve Lean çalışmalarında da kullanıyoruz. Sandeco’nun tüm işlemleri ERP sistemi ile entegre bir şekilde çalışıyor. Sandeco geleneksel bir boya üreticisinden farklı olarak müşterilerine pazarlarına uygun ürünler ve çözümler sunmaktadır. Ayrıca iş ortaklarının tedarik zincir ve stoklama maliyetlerinin iyileştirmelerine yönelik çalışmalar yapmaktadır. İş ortaklarımızla senkronize hareket edebilme kabiliyetimiz başarımızın en önemli nedenidir.

Dekoratif boyalarınız dikkat çeken çalışmalarınız arasında yer alıyor. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Yeniliğin sürdürülebilirlik anlamına geldiği bu dönemde, Sandeco dünya trendlerini takip ederek yeni doku, renk ve efektleri ürünlerine yansıtıyor. Dekoratif boyalar Sandeco’nun en güçlü olduğu alanlardan biri. Gelişen ve değişen teknoloji Ar-Ge ekibimiz tarafından takip ediliyor ve dekoratif ürün adaptasyonuna yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ayrıca yaratıcı çalışmalar için, mimari öneri ve taleplere yönelik araştırmalar da yapıyoruz. Bu amaçla Sandeco markası için renk, doku, efekt tasarımı yapan bir mimari ekibimiz bulunuyor. Sandeco çalışanlarının tamamı-nın bir araya gelip fikir alışverişinde bulunduğu, yeni deneyimler edindiği bir tasarım stüdyosu var. Aslında yeni ürün fikirlerinin birçoğu bu çalışmalarda  ortaya  çıkıyor.  Sonrasında  bu fikrin yapılabilirliğini araştırmak için konu  Ar-Ge  departmanına  aktarılıyor. Burada, malzeme araştırmasının da  çok  yoğun  bir  şekilde  yapıldığı oldukça  interaktif  bir  süreçten  bahsediyoruz.  Dünyadaki  gelişmeleri takip  etmek  için  yoğun  bir  seyahat temposuna  ayak  uyduruyoruz.  İlgili fuarlarda  bulunmaya  özellikle  gayret  ediyoruz.  Dekoratif  ürünlerde çok  iddialı  olmakla  birlikte,  plastik emülsiyon  boyaları,  inşaat  boyaları ve yüksek teknoloji ürünlerinde ürün gamında  yer  alıyor.  Birçok  sektörde olduğu  gibi  bölgesel  ihtiyaçlar  fark-lı olduğundan piyasa çeşitliliği ürün çeşitliliğini beraberinde getiriyor.

Zengin bir coğrafyaya hizmet vermek, ürün portföyünüze nasıl yansıyor?
Farklı kültürler ve farklı tatlar; yemek kültürünün coğrafyalara göre değiştiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dekoratif tatların da kültür ve coğrafyasının olması bizi heyecanlandırıyor. Farklı dekoratif tatlar o kültürün benliğini yansıtıyor. Farklı coğrafyalara göre oluşturduğumuz ürün gamımız sayesinde çok çeşitli dekoratif beklentilere hitap edebiliyoruz. Firmamızın çok renkli, çok dilli ve çok kültürlü bir yapısı bulunuyor. Bu sayede yeni bir ürünün hangi coğrafyada hangi performansa sahip olacağını tahmin etmek çok kolay oluyor. Farklı ülkeler, farklı beğeniler demek. Dolayısıyla pazarın talepleri yeni ürün geliştirmemiz için itici güç haline gelebiliyor. Örneğin;Avrupa’ya çok kolay satabildiğiniz bir ürünü Ortadoğu’ya satmanız mümkün olmayabiliyor. Ürünlerin kesişen yanları olmakla birlikte, her ülke için farklı pazarlama stratejisi oluşturmak ve tanıtmak gerekiyor. İşte bu noktada Sandeco olarak her ülkeye farklı bir kurgu hazırlıyoruz.

2017 yılında pazarda nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Gündeminizde yeni yatırım, ürün ya da pazar arayışları var mı?
2017 yılı için özellikle Türkiye pazarında yapılanmaya yönelik bir çalışmamız var. Sandeco ihracatta çok etkin bir kimliğe sahip ve biz bu kimliğimizi kendi coğrafyamızda da tanınır hale getirmek istiyoruz.
“50 yıllık koleksiyon Türkiye’de” sloganıyla hazırladığımız lansman çalışmalarımızı  birçok  farklı  etkinlikle ilgili profesyonellere ulaştırmayı hedefliyoruz. Özellikle inşaat projelerinde 2017’den itibaren daha etkin olmak  istiyoruz.  Projelerdeki  karar vericiler  genellikle  mimarlar  oluyor, dolayısıyla  mimarları  varlığımızdan haberdar  ediyor  olacağız.  Sandeco, üretiminin  yüzde  90’ından  fazlasını ihraç  eden  bir  firma  ve  bu  dengeyi korumaya devam edeceğiz. 2017 itibari  ile  piyasaya  çıkaracağımız  beş yeni ürünümüz bulunuyor. Yeni ürün geliştirme bizim için aralıksız devam eden bir süreç. Belirli oranda Ar-Ge süreci tamamlanmış, test aşamasında olan ürünlerimiz de var. Bu ürünleri tamamladığımızda  doğru  zamanda  uygun  pazarlara  sunacağız.  Her şeyin  çok  hızlı  tüketildiği  bir  çağda yaşıyoruz ve bu yüzden sürekli yenilik  peşinde  olmak  rekabet  koşulları içinde kaçınılmaz oluyor. İnovasyon, Sandeco  içerisinde  her  arkadaşımız tarafından gerçekten çok iyi anlaşılmış bir kavramdır. Herkesin yenilikçi bir bakış açısı olmasını ve özgürce kendini ifade edebilmesi bizim için çok önemli. 2017 yılında yeni pazar olarak Güney Amerika’ya yoğunlaşacağız. Ayrıca yapacağımız yeni ürün lansmanları ile mevcut pazar paylarımızı arttırmayı planlıyoruz.

Boya, hem iç hem de dış mekanın en önemli tasarım malzemelerinden biri. Sizce mekan kimliğinin oluşumunda boyanın önemi nedir?
Efekt grubu iç mekânları kişiselleştirmek ve özelleştirmek adına boya alternatifi içindeki en iyi yöntemdir. Görsel konfor, eylemler ile renk arasındaki ilişkilerin doğru kurulmasına bağlıdır. Renklerin etkisiyle huzurlu bir atmosfer veya uyarıcı çalışmaya teşvik edici etkiler oluşturulabilir. Hacmi en geniş kapsamda elinde tutan renk; bütünlüğün ve kütlesel formlar arasındaki geçişlerin sağlanmasında en önemli rolü oynar. Dünyanın varoluşuyla beraber ortaya çıkan renk, hayatın her alanında istenilen algıyı yaratmak için kullanılacak ve her zaman var olacaktır. Ergonomi ve konforun vazgeçilmez tamamlayıcısı olan boya, aslında tasarımın imzasıdır. Bunu en doğru ve estetik biçimde sunmak ise Sandeco’nun tasarım ilkelerinin en başında gelir.

Türkiye, Avrupa’nın en büyük boya üreticisi ülkeleri arasında yer alıyor. Siz sektörünüzün gelişimini nasıl buluyorsunuz?
Türk boya pazarı, 2015 yılında yüzde 3yüzde 4 değerlerinde büyüdü. 2016 yılında da aynı oranda büyüme bekleniliyor. Türkiye, Avrupa’nın 5. boya üreticisidir ve dünya pazarında yaklaşık yüzde 2 civarında bir paya sahiptir. Şu an 4. üretici olarak hızlı bir şekilde ilerleme kaydediliyor. Sektörel olarak Türkiye’yi Avrupa ile kıyasladığımızda rekabet gücümüz oldukça yüksek görünüyor. Türkiye’de boya birim maliyetlerinin Avrupa’ya göre daha düşük olması Türk boya sektörü için önemli bir avantaj oluşturuyor. Tüm dünyada olduğu gibi Avrupa pazarında da bir duraklama söz konusu olduğundan yeni gelişen pazarlara odaklanmak gerekiyor.

Mirage Residence, Evora İstanbul gibi önemli projelere çözüm sunuyorsunuz. Çözüm sunduğunuz diğer projelere örnek verir misiniz?
İstanbul’da Çağlayan Bedaş İdari Binası, Via – Tema İnşaat’ın Viaport Marina ve ViaVenezia projeleri, Akfen Holding A.Ş., AkfenLoft şantiyesi, Alarko  Alsit  Şazi  Bey  Villaları,  Anı Tur  A.Ş.,  Arman  Ulusoy  Mimar’ın Kalyon Otelcilik ve Turizm Paz. A.Ş. projesi, Atilla Tacir Beykoz Konakları Villası, AXA Oyak Hayat Sigorta A.Ş., Bahçeşehir Üniversitesi İnş. ve Mim. A.Ş.,  ChanGa  Restoran-Bar  Taksim, Marmara  Üniversitesi  Güzel  Sanatlar  Akademisi,  Miamenza  Restoran, ModYapım’ın  Sezen  Aksu  Köşkü, İstanbul  Rotary  Kulübü,  Polo  Garge Mağazası,  Sarar  Büyük  Mağazacılık Tic.,  Süzer  Koru  Villaları,  Vetrina  İç ve  Dış  Tic.  Ltd.  Şti.  ve  Vetrina  Mağazası İstinye Park Alışveriş Merkezi projeleri.  İzmir’de  Saya  Grup  –  Folkart işbirliği Folkart Time ve FolkartTowers projeleri; Muğla’da Ofton İnşaat’ın Elysıium Miramar Bodrum ve Elysıum Premium projeleri.

SanDeco “Flake Grubu” ile Estetiğin Ruhu Duvarlarınızda Nefes Alıyor

SanDeco olarak, boyadan fazlasını üretiyoruz.. Biz, “dekoratif boya” üretiyoruz; bize göre bu, aynı zamanda mutluluk, güzellik ve kalite ürettiğimiz anlamına geliyor. SanDeco olarak, bu değerleri benimsedik ve yolculuğumuz boyunca değerlerimize sadık kaldık; kalacağız da. Buna ek olarak, kendisinden ilham aldığımız doğaya karşı sorumluluğumuzun da her zaman bilincindeyiz; bu sebeple doğa dostu üretim politikaları benimsedik. Bütün bu kriterlerimizin doğal bir sonucu olarak, “Renklerin Ötesindeyiz”…
SanDeco olarak boya dünyasına geniş bir yelpazede dekoratif boya seçenekleri sunuyoruz; bunu yapacak enerjiyi de estetik güzelliği bulmak için hissettiğimiz tutku ve adanmışlıktan alıyoruz. Örnek olarak, müşterilerimizin gözdesi olan “Flake Ailesi”ni verebiliriz. Bu boya ailemiz, Cometa (Multi Gold Silver Bronz) ve Galaxy ürünlerimizden oluşmaktadır. Sanatsal estetik güzelliğin ve çevre dostu üretim politikalarının birleşimiyle üretilen boyalarımızda, evrenden ve yıldızlardan aldığımız ilhamı kullandık. Her şey, yıldızların ışıltısıyla sizin düşlerinizi, duvarlarınıza taşımak için.
Duvarlarınıza derinlik ve karakter katan “Flake Ailesi”, evlerden iş yerlerine, ofislere ve marketlere kadar hayal edebileceğiniz tüm iç duvarlarda kullanılabilir. Duvar, sıva, brüt beton ve ahşap yüzeylerde, zemin hazırlığı sonrasında uygun astarı ile beraber kullanılabilir. SanDeco eviniz için güzelliği, ofisiniz yahut çalışma alanınız için prestiji vaat ediyor.
Ayrıca, “Flake Ailesi” ürünlerimizin hepsi düşük VOC değerlerine sahiptir. Dekoratif Boya sektöründe gerek müşteri memnuniyeti gerek etik sorumluluk açısından en önemli kıstas olan çevresel faktörler, SanDeco için de birinci önceliktedir. İşte tam da bu nedenle “Çevre Dostu” üretim politikaları benimsedik ve Ar-Ge çalışmalarımızı da, bu yönde gerçekleştirdik.

Özellikler
• VOC değerleri düşük bir iç cephe dekoratif boyası,
• Granül yapısıyla duvarlarınıza estetik güzelliği taşır,
• Şe?af yapısıyla uygulandığı bölgenin rengi değişmez;karizmatik bir görünüm kazanır,
• Uzun süreli ve sert aşınmalara yahut hafif kimyasallara karşı dayanıklıdır,
• Su bazlıdır ve insan sağlığına zarar vermez,
• Parfümlü içeriğiyle çevreye hoş kokular verir.
Yüzey Hazırlama
Uygulama yapılacak yüzeylerdeki her türlü kir, yağ, kabarmış boya ve toz temizlendikten sonra, yüzey bozuklukları ‘Akrilik Macun İnce’ ile düzeltilmeli, eski boyalı ve yeni boyanacak yüzeyler ‘Decoprimer’ ile astarlanmalıdır.
Uygulama Talimatı
• Flake grubu ürünlerinin uygulaması yapılacak yüzeylerin düzgün, sağlam, nemsiz, temiz yüzeyler olması gerekmektedir. Yüzey bozuklukları ‘Akrilik Macun’ İnce ile düzeltilmeli, ‘Decoprimer’ ile astarlanmalıdır.
• ‘Decoprimer’ astar %20-25 temiz su ile inceltilerek, fırça veya rulo ile yüzeye 2 kat uygulanmalıdır. Katlar arasında iyi bir kuruma sağlanmalıdır.
• Yüzeyin kurumasının ardından ?ake grubu ürünleri, tahta özel fırça ile yüzeye uygulanmalıdır. 25 dakika sonra plastik spatula ile yüzey düzeltilir. Bu aşamada arzu edilen efektler duvara, uygulama teknikleriyle, verilir.
• Ortam sıcaklığının +5 °C’nin altında ve +35 °C üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir.
Kuruma Süresi
23°C de;
Dokunma süresi 4-5 saat,
Tam kuruma 24-48 saattir.

Teorik Sarfiyat
Uygulama yapılacak yüzeyin cinsine, emiciliğine ve uygulama tekniğine göre tek kat sarfiyat:
1 litre boya ile 6,5 – 8.0 m2 bölge, 1 kg boya ile 6,0 – 7,5 m2 bölge boyanabilir. 1m2 alan için boya tüketimi 125-150 ml ve 130-165 gr’dır.

 

Dekoratif Boya Gruplarının Gizemli Segmenti Efekt Boyalar

Geçmişten Günümüze Boya
Geçmişe baktığımızda boyanın ilk ortaya çıkışının çok uzağa, hatta tarih öncesine dayandığını görebiliriz. Tarih öncesi dönemde bitki veya mineral maddeler kullanılarak boyalar oluşturulmaktaydı. Bu durum çağlar boyunca sürdürüldü. 20. yüzyılın başlarına kadar sanatkârlıktan ibaret olan boya üretimi, sanayileşme ve kimya alanında gerçekleşen buluşlar sayesinde bir zanaat haline geldi ve bugün geniş hacimli bir sektör halini aldı.
Efekt Boya Grubuna Genel Bakış
Efekt boyalar, dekoratif boyanın gelişim ve değişiminden beslenen gizemli bir grup olarak betimlenebilir. Boya sektörünün dekoratif boya grubuna, iç ve dış cephe boyalarının yanında efekt boyalar da dâhildir. Efekt boyalar içerdikleri özel hammaddelere göre birçok gruba ayrılmaktadır ve her grubun özellikleri farklıdır. Efekt boyalar uygulama sanatı ve boyanın içerisindeki farklı bileşenler sayesinde ortamlara renk, dolgu, hacim katar ve duvarları desenler. Sürekli gelişmekte olan efekt boyalar grubu doku, desen ve renk seçeneklerinde nihai kullanıcıya çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.
Mermer desenli, doğal taş görünümü veren bir boya hayal edin veya baktığınız açıya göre farklı bir renk yansıtan bir boya… Efekt grubu iç mekânları kişiselleştirmek ve özelleştirmek adına en modernleştirilmiş yöntemlerden bir tanesidir. Deka Boya 50 yıllık geçmişine dayanarak efekt boyalar sektöründe lokomotif olmayı başarmıştır.
Daha İyi, Daha Pratik
Antik çağlarda temelleri atılan efekt boyalar, “düz” dekoratif boyalarda olduğu gibi 20. yüzyılda yeni hammadde buluşlarıyla ve doğal hammaddelerin sentetikleştirilip seri üretime geçişiyle birlikte zenginleşmiştir. Bu kadar geniş bir yelpaze sunabilmenin temelinde Ar-Ge’nin çalışmalarının yanı sıra yenilikçi olarak nitelendirebileceğimiz hammadde türlerinin kullanımının da etkisi vardır.
Geçmişten bu yana sanat olarak adlandırılan bu grup, günümüzün kullanım şartlarına uygun basit uygulama yöntemleriyle de geliştirilmektedir. Her uygulamacının sanatkâr olmasına artık gerek yok ve kullanıcılar zevklerine uygun boyaları kendileri bile uygulayabilirler!
Dekoratif boyalarda olduğu gibi efekt boyalarda da rulo, fırça veya mala ile kolay bir şekilde uygulanabilecek ürünler tasarlanmaktadır ve Deka Boya’nın tüm ürünlerinin uygulama videolarına internet üzerinden ulaşılabilir. Nihai tüketici gibi inşaat sektörüne de uygulama kolaylıkları sunulmaktadır. Sandeco markası altında bulunan birçok efekt boyayı, sprey tabanca kullanarak uygulayabilir ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

İhtiyaçlara Cevap Vermek
Her sanayide olduğu gibi efekt boya sektörü de güncel piyasa şartlarıyla yarışmaktadır ve elbette tüketim ürünlerinde bulunan kısıtlamalara tabidir. Yenilikçi ve güncel trendlere uyum sağlamak, efekt boya sektöründe ilk hedeftir.
Teknolojilerin gelişmesiyle efekt grubu da fonksiyonel dekorasyon amaçlı ürünler icat etmiştir. Yıkanabilir, hidrofobik, ısı yalıtım sağlayan ve uzun ömürlü özeliklere sahip desenli boyalar, tasarımı ve teknolojiyi kullanıcılar için birleştiriyor.
Efekt segmentinde bulunan boyaların çoğunluğu su bazlıdır ve solvent içermez, dolayısıyla kullanılan alanlarda bulunan kişilerin sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Tüm boyalarda olduğu gibi VOC (Uçucu Organik Bileşenler) değerleri kontrol edilmektedir ve bu değerlerin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde belirtilen seviyelerin altında tutulması gerekmektedir.
Günümüzde endüstriyel konular, her zaman ön plandadır. Üretim kapasiteleri, kalite, maliyetler, lojistik zinciri… Tüm bu etkenler müşteri memnuniyeti sağlamak içindir. Efekt grubun çeşitliliği, distribütör ve bayilerin ana sorunu olarak bilinen stok maliyetlerini ve tedarik zincirinin iyileştirme faaliyetlerini akıllara getirmektedir. Deka Boya bu konuda partnerlerine destek çıkmak adına ürünlerini baz olarak çalışıp renk makinesinde renklendirme olanağı sağlamaktadır. Bu çözüm sayesinde ürünlerin her rengini stoklamanıza gerek kalmaz. Uygulama kolaylığı ile bilinen efekt katlar sayesinde mevcut iç cephe boyanızı değiştirmeden sadece bir rulo kullanarak duvarınıza renk zenginliği, dolgu ve yenilik katacak bu ürünlerle ortamlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Efekt Boyanın Hedef Kitleleri
Piyasanın hareketlerini takip edip hem genel inşaat sektörüne hitap etmek hem de perakende satış sektöründeki kullanıcıya hitap etmek gerekiyor. Müşteri kitlesi ve uygulama alanları incelendiğinde yaş, cinsiyet ve sosyal standardı bulunmayan bir kitle söz konusudur. Uygulama alanları ise iç mekânlarda sınır tanımamaktadır ve her türlü yüzeylere uygun efekt boyalar bulunabilir.
Her ülkenin kültürü ve zevk konsepti farklıdır, dolayısıyla dünya çapında moda, gıda, doğa ve yaşam renklerinden ve biçimlerinden esinlenerek Deka Boya yeni ürünler keşfetmektedir.
Dekorasyon sektörü son yıllarda ivme kazanmıştır ve bununla birlikte efekt boyalar yurt içi pazarda tanınmaya başlanmıştır. Çok kısa zamanda mimarların, müteahhitlerin ve ailelerin gözdesi olmayı başarmıştır.
Efekt Boyaların Geleceği
Ar-Ge çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği ve her gün yeni keşi?erin yapıldığı bir dönemde bulunuyoruz. Efekt grubu sadece boya sektörünü besleyen buluşlarla kalmayıp kozmetik, tekstil, vb. gibi alanlarda gerçekleşen yeniliklerden esinlenip yeni ürünler tasarlamaya devam etmektedir.
Yeni teknolojilerin, üretim süreçlerinin ve uygulama aparatların büyük önem taşıdığı bir segmentten söz ediyoruz. Olması gerektiği gibi, tüketicilerin ve üreticilerin sağlığa ve çevreye zararlı maddeler kullanmama hassasiyetinin yükseldiği bir çağda doğal kaynaklı hammaddelerden ürün elde etme yollarının arandığını ve bio ürünlerin piyasalarda lanse edilmeye başlandığını görebiliriz. Bu çalışmalar devam edecektir ve zamanla daha da derinleşecektir.
Deka Boya olarak sektöre tecrübemizden yararlanarak ve uluslararası ekibimizden güç alarak yıllardır sizlere efekt boyaların en iyisini sunuyoruz ve kalite politikamız doğrultusunda hizmeti her zaman ön planda tutuyoruz. Deka Boya hayatınıza renk katmaya devam edecektir.

TOP