Dekorasyonun Zamansız Trendi : Metalik Etki

0
495

Zamansız olduğu kadar da iddialı, ve hemen hemen kimsenin hayır diyemeyeceği farklı bir renk skalasının elemanları metalik boyalar. Elbette ki zamansız olmalarının nedenlerinden biri, mobilya ve yapı malzemelerinin ana öğeleri olması ve bazen ham görüntüsü , bazen de yılların verdiği yıpranmışlık sonucu kendini boyalı yüzeylerin arkasından gösteren hali. Şimdi ise, endüstriyel dekorasyon ve steam-punk akımlarının popüler olması sayesinde yeniden hayatımıza giriyorlar.  Ama bu defa çok daha geniş renk seçenekleri, efektleri ve uygulama alanları ile birlikte.

Metalik renkler ve metal aksesuarlar rustikten minimaliste, hemen her türlü mobilyayla hem kolaylıkla uyum sağlıyor, hem de özel bir dokunuş katıyor. Çeşitli dönemlere ait dekoratif objelerin yanında elegan ve yalın döşemelik kumaşlarla bir araya geldiğinde ise lüks bir havaya bürünüyor. Sadece bir boya ile ne denli farklılık yaratılabileceğini görmek ise oldukça şaşırtıcı.

Şu sıralar metalik renk skalasında altın, gümüş ve bakır gibi klasiklerle beraber rose- gold, farklı yansımalı doreler ve antik bakırlar göze çarpıyor. Mobilya ayakları ve kulpların yanısıra, lambader ve aplikler gibi aydınlatma elemanlarında da kullanımı dikkat çeken metalik renkler, ışık oyunlarıla farklı derinlik ve efektler de kazanıyor.

Metalik  Boyaları Nerede ve Ne Şekilde Kullanabilirsiniz?

Hazır satın alabileceğiniz dekoratif ürünler ve mobilyaların yanı sıra, evinizdeki çeşitli yüzeylerde kullanmanız için satışa sunulan hobi ürünleri piyasada mevcut. Genel olarak akrilik emülsiyon esaslı olarak piyasaya sürülen bu boyaların temel özelliği yüksek örtücülüğe sahip olmaları ve akrilik boyaların su bazlı olarak üretilip, kuruma süresi boyunca ıslak bez ile silinerek hataları telafi etmek adına geri dönüşünün kolay olması.

Dilerseniz ailenizden yadigar kalan fakat evinizin/iş yerinizin genel konseptine uymadığını düşündüğünüz mobilyalara bu boyalarla metalik dokunuşlarda bulunarakk, ufak bütçeler ile büyük etkiler yaratabilirsiniz. Dekorasyonda retro bir hava yakalamak için hobi boyaları büyük imkanlar sunuyor. Ne de olsa son yıllarda farklı üslupların bir arada kullanıldığı eklektik dekorasyon tarzı çok revaçta ve oldukça eğlenceli.

Peki ya daha genel mekansal bir hava ve derinlik etkisi yaratmak istersek? İşte bu noktada akla ilk gelen geniş yüzeyler : duvarlar. Üst üste kullanabilinen duvar boyaları, efekt rulo, fırça ve süngerleri, hatta hobi dükkanlarından satın alabileceğiniz stenciller ile içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarırken, yaşam alanınızda özgünlüğü yakalamanız mümkün.

San Deco’nun Metalium Effect serisinin sunduğu 3 farklı renk ve doku alternatifleri ile, isterseniz bütün bir odayı metalik yansımaların etkisiyle kaplar, isterseniz tek bir duvarda vurucu ve sıradışı bir görünü yakalarsınız. Diğer Sandeco boyaları ile duvarınızda zemin hazırlayıp beğendiğiniz geometrik şekiller ya da doğaçlama efekt dokunuşları ile benzersiz ve tamamen size özgün kendin yap projelerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Su esaslı poliamid epoksi reçinesi ile yüzeye tutunması mükemmel ve içeriğindeki mikronize saf metal tozları sayesinde gerçekçi, doğal ve antik görüntünün verdiği derinlik ile çok estetik.

Mevcut mobilyalarınızda değişiklik yapmadan, sadece duvar boyası ile yaratabileceğimiz farklılık fikri oldukça heyecan verici. İnsan sağlığına zarar vermeyen ve çevres dostu ürünler ile gönül rahatlığıyla evlere, ofislere, ve mağazaların ürün teşhir duvarlarına sanatsal dokunuş yapmak için bir kaç ipucu ve biraz teknik bilgi yeterli.

Siz de bu yarı- futuristik, hatta duruma göre antik etkiler yaratılabilen akıma uzak kalmak istemiyorsanız,mekanlarınızda ufak dokunuşlara yer açın deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here