SAN DECO
Dış Cephe Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dış Cephe Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dış Cephe Boyası, su, solvent bazlı ve silikonlu olmak üzere üç farklı çeşiti vardır. Dış cephede kaplama ve boya kullanılabilir. Boyalar, ince ve pürüzlü bir yapıdadır. Uygulandığı takdirde gözle görünmesi mümkündür. Kaplamalar ise daha grenli yapıdadır. Pürüzsüz ve boyaya oranla daha kalındır. Dış cephelerde bazen sıva tarzı kaplama malzemeleri bazende boya malzemeleri tercih edilmektedir. Tercihlerin değişkenlik göstermesi ihtiyaçların farklılığından kaynaklıdır.

Dış Cephe Boyası

Dış Cephe Boyası, adına özellikle akrilik esaslı , silikon esaslı , elastik ve grenli dış boyası tercih edilmektedir. Bu ürünlerin tercih edilmesi durum ve şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak yeni yapılmış bir binada elastik dış cephe boyaları tercih edilmektedir ya da edilmesi gerekmektedir. Yeni yapılan binalara son rötuş işlemleri defalarca yapılabilmektedir. Elastiketi olan dış cephe boyası bu rötuşlardan neredeyse hiç etkilenmez. Bunun gibi diğer tür ürünlerinde belli başlı tercih sebepleri mevcuttur.

Dış Cephe Boyası Nedir?

Dış Cephe Boyası, uygulaması iç cephe boya ile kıyasla çok daha fazla ustalık istemektedir. Küçük düzeltme hareketleri dışında dış cephe boyasını oldukça profesyonel bir biçimde yapmak gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde de boya işlemleri uygulanmaktadır. Binanızın dış cephesini boyatmak ve yeniletmek istiyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç husus mevcuttur. Bunlardan biri boyama yapılır iken dışarıdaki hava şartlarını hesaba katmanız gerekmektedir. Hava şartları boya işlerini oldukça fazla etkilemektedir. Rüzgarın hiç olmaması ya da oldukça fazla olması, iskeledeki çalışanların işini aksatabilir. Özellikle açık renklerle çalışıldığı için hata giderilmesi zaten kolay değildir. Birde olumsuz hava şartları buna eklenirse göze güzel gelmeyen durumlar ile karşılaşmanız içten değildir. Kullanılacak olan boyanın binanın yüzeyine uygunluğuna, bölge iklimine ve hava şartlarına uygun olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Dış Cephe Boyası Nasıl Kullanılır?

Eğer yüzeyde mantar ya da küf oluşumu varsa, fırçalanarak iyice temizlenmelidir. Daha önceki kaplamasından dolayı parlak olan yüzeyler zımparalanarak daha mat hale getirilmelidir. Dış cephe boyası uygulamalarında en önemli husus yüzeydeki kirlerin ve bozuklukların giderilmesidir. En sık karşılan problem ise duvardaki çatlaklardır. Tüm drenah borulara pas ve sızıntıya kontrol edilmelidir. Eğer ki bir bozukluğa rastlanırsa onarımı yapılmalıdır. Su boruları ve köşeler çatlak riskine karşı kontrol edilmeli ve eğer çatlağa rastlanırsa onarılmalıdır. En fazla özen çatılara gösterilmelidir. İlk defa uygulanacağı yüzeylerin kabaran ve tozuyan kısımları temizlenmelidir. Kireci fazla olan ham sıvalı yüzeylere astar ve boya uygulamadan önce biraz su ve sirke ile yüzeyin yıkanması önerilir.  Yüzeyde mantar ve küf oluşumu var ise fırça yardımı ile tamamen temizlenmelidir. Daha önceki kaplamasından ötürü parlak kalan yüzeyler zımpara yardımı ile mat hale getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir