SAN DECO
Grenli Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

Grenli Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

Grenli Boya, ile tekstürlü boya aynıdır. İnsanlar tarafından farklı telaffuz edilen bu boya türüne aynı zamanda efekt boya da denilmektedir. Efekt boya çok sık telaffuz edilmesede zaman zaman kullanılmaktadır. Tekstür, duvar yüzeyindeki şekillere verilen bir isimdir. Tekstürlü boya ise grenli dış cephe kaplaması ürünleri ile oluşturulur.

Grenli Boya

Tekstürlü boyanın dekoratif bir görüntüye sahip olmasından kaynaklı nadirde olsa  italyan boya ile karıştırılır. Grenli boya özellikle dış cephe boyamada kullanılmaktadır. Oldukça güzel sonuçlar verir ve kaliteli boya ürünü olarak nitelendirilir. Su bazlı bir boya olan boya, yağmur suyu ile kendini temizleme özelliğine sahiptir. Dekoratif, şık ve mat görünüme sahiptir.

Grenli Boya Nedir?

Grenli Boya, daha çok dış cephe boyamada kullanılır.Grenli boya; akrilik reçinesi esaslı, yüksek örtücülüğe sahip, kullanıma hazır ve hazır renkli bir tekstüre dış cephe boyasıdır. Tekstüre dokusu sayesinde duvarın kusurlarını, yüzeyindeki hatalarını örter ve dış cephe yüzeylerini oluşturmada kullanılır. Boya kokusuzdur ve solvente içermemektedir.  Tam olarak kuruduğunda su ile teması halinde çözünmeye uğramaz, yüksek mekanik dayanıklığa ulaşır. Dona ve dış etkenlere karşı çok dayanıklı hale gelir. İçerisinde barındırdığı pigmentler sayesinde rengi asla solmaz, ilk rengini korur. Dış cephe boyama için kullanılan boya, insanlar tarafından en çok tercih edilen boyama yöntemlerinden biridir. Grenli boyanın uygulanması için ise bir kaç önemli kriter bulunmaktadır.

Grenli Boya Nasıl Kullanılır?

Grenli Boya, uygulanacak yüzeyin sağlam, temiz, kuru, taşıyıcı ve serbest parçacıklardan arındırılmış olması gerekmektedir. Gres, yağ, çimento şerbeti, kir, pas, tuz kusması ve kalıp yağı gibi aderansı azaltabilecek tabakalar uygulamadan önce tam anlamıyla temizlemek gerekmektedir. Gerekirse zımparalama ve kumlama yöntemleri ile yüzey pürüzlendirilmelidir. Uygulamaya tabii olacak yüzeyler segregasyon, kırık, çukur, kalıp hatası, düzgün olmalı, tozumamalı ve son olarak çatlak içermemelidir. Bu tarz kusurlar uygulamaya geçilmeden önce tamir harci vasıtası ile düzeltilmelidir. Yüzey hazırlığı tamamlandıktan sonra mercan ve kristal rulo aracılığı ile uygulama yapılır. Uygulama 1 kat şeklinde yapılır. Lazım gelen yerlerde grenli boya su ile inceltilir ve uygulama öncesinde renkli astar halinde uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir