SAN DECO
Venedik Sıvası Nedir, Nasıl Yapılır?

Venedik Sıvası Nedir, Nasıl Yapılır?

Venedik Sıvası, mermer yüzeye benzer ancak üstünde dikiş yoktur. Bu bitiş yüzyıllar öncesinde antik Roma’da icat edildi. Venedik sıvasına daha net bir görüntü elde etmek adına doğal boyalar eklendi. Kolon, duvar ve tavanlara vendeki sıvası uygulanmaktadır. Yüzyıllar öncesinde Roma’da kil oldukça popülerdi. Duvarlarda genel olarak kırmızıya ve pembeye çalan renkler mevcut idi.

Venedik Sıvası

Venedik Sıvasının ün kazanması mermere aşırı benzerliği ile başlamıştır. Dikiş izlerinin gitmesiyle birlikte bu sıvayı mermerden ayırt etmek oldukça zordur. Daha sonra Rönesans döneminde Venedik’te mermer döşeme yerine Venedik seçeneği kullanılmaya başlandı. Venedik sıvasının uygulanması çok kolay değildir ancak mermer döşeme ile kıyaslandığından çok daha basittir.

Venedik Sıvası Nedir?

Venedik Sıvası, günümüzde iç yapı malzemeleri başlığa altında gruplandırılmaktadır. Kaplamaların her biri farklı bir çeşiti temsile etmektedir. Ustaların orijinal uygulama tekniği ile kaplama yapması gerekmektedir. Kaplamanın geleneksel olarak tek bir rengi vardır. Fakat günümüzde farklı renklerde oluşturulabilmektedir. Sıva için kaliteli malzeme ve özel sıvama tekniği gerekmektedir. Kaplama işlemi son derece zordur ve oldukça fazla emek istemektedir. Her tabaka için farklı bir yumuşatma gerekmektedir. Venedik sıva uygulamasını kişinin kendi yapması oldukça zordur. Bunun nedeni ise Venedik sıvasının yaratıcı olması ve bunun da birçok yolu olmasından kaynaklanmaktadır. Venedik sıvasını uygularken hangi hareketin hangi etikiyi yapacağını kestirmek oldukça zordur. Ancak deneme yanılma metodu ile yapılabilir fakat  Venedik çalışması deneme yanılma için oldukça pahalı bir üründür

Venedik Sıvası Nasıl Yapılır?

Venedik Sıvası, için öncelikle uygulanacak yerin temiz olması gerekmektedir. Yüzeyde herhangi bir kusur mevcut ise malzemeler eşliğinde giderilmelidir. Yüzey sağlamlaştırıldıktan sonra uygulamaya geçilebilir. Astar uygulaması yapıldıktan altı saat sonra marmarino kıvamı elde edilinceye kadar karıştırılır. Çelik mala yardımı ile yüzeye 1 kat çekilir. Kuruduktan sonra yüzeyde düzlük elde etmek adına basınç uygulanır. Yüzey düzleştirildikten sonra 2. kat çekilir. Eğer ki yüzeyin daha parlak olması isteniyorsa çelik mala ve spatula yardımı ile yüzeyin üzerine baskı yaparak yüzey parlatılır. Elde ettiğiniz parlaklık yetmezse uygulama bittikten sonra Xılo Dwp cilası sürülmelidir. Uygulama bittikten minimum üç gün sonra U.V ye dayanıklı Xılo Dwp sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir