SAN DECO
Dekoratif Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dekoratif Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dekoratif Boya, her mekana uygulanabilir ve uygulandığı ve uygulandığı mekanlara dekor ve dizayn babında anlam katar. İtalyan boyası, dekoratif boyanın en güzel örneklerindendir. İtalyan boya uygulamaları aynı zamanda dekoratif italyan boyası şeklinde de nitelendirilebilir. İtalyan boyanın temel özelliği uygulandığı mekana mükemmel derecede şıklık ve zerafet katmasıdır. Dekoratif boyanın tercih edilme sebebi farklı renk tonlarını bünyesinde aynı anda barındırmasıdır. Duvardaki çiziklerin üzerine dekoratif boya uygulandığı takdirde bu çizikler göze batmaz. Dekoratif boyanın bu özelliği tercih anlamında üst sıralara çıkmasının nedenlerinden biridir. Zerafet, şıklık ve aynı zamanda kusurların üstünü kapatması müşterileri çekmekte ve dekoratif boyayı odaklarına almalarını sağlamaktadır.

Dekoratif Boya

Dekoratif Boya, uygulamaya göre şekil alan farklı renk tonlarını bünyesinde barındıran bir boya çeşitidir. Gölgede başka ışıkta başka bir görüntüye sahip olan dekoratif boyanın aynı zamanda silinebilme özelliği mevcuttur. Boya, su bazlı olmasından kaynaklı koku yapmaz, çevreye veya insan sağlığına herhangi bir zarar vermez. Kusurlu olan duvar yüzeylerine uygulandığı takdirde kusuru kolayca örter. Bu özelliği tonlama etkisinden ve parçacıklı yapıya sahip olmasından ileri gelmektedir. Bazı çeşit dekoratif boyalar duvara mermer izlenimi vermektedir. Bu izlenimden kaynaklı duvar ışıl ışıl ışıl görünmektedir. Modifiye reçine yapısı içerdiğinden kaynaklı yıkanabilir. Su buharı geçirgenliği özelliğine sahip olan dekoratif boya, yüzeyin nefes almasına olanak sağlar.

Dekoratif Boya Nedir?

Dekoratif Boya, iç cephe yüzeyleri adına uygun bir astar kullanıldığı takdirde tüm alçı yüzeylerde, metal ve ahşap panellerde kullanılabilir. Binaların iç tarafındaki sıva brüt beton, duvar ve ahşap yüzeylerde uygun astar ile beraber kullanılır. Öncelikle uygulamaya tabi olacak yüzeylerin üstündeki tozlar, kabarmış boyalar, kir ve yağ temizlenmelidir. Temizleme işlemi bittikten sonra yüzeyde bulunan bozukluklar akrilik macunu ile kapatılmalı ve düzeltilmelidir. Yeni boyanacak olan ve eski boyalı yüzeyler kesinlikle astarlanmalıdır. Uygulamaya geçmeden önce ürün düzgün şekilde karıştırılmalıdır.

Dekoratif Boya Nasıl Kullanılır?

Paslanmaz çelik mala vasıtasıyla yüzeye bir kat uygulanır. Bu yeterli olmaz ise ikinci kat uygulaması yapılır. Yeterlilik seviyesi yüzeyin düzgünlük seviyesine bağlıdır. Aradan 24 saat geçince malzeme kuruyacaktır. Kuruduktan sonra zımpara işlemine geçilir. Daha sonrasında spatula ile efekt verilir. Yüzeye daha parlak bir görüntü vermek adına spatula ve çelik mala ile malzemenin bir kez daha üstünden geçilir. Uygulama esnasında ortam sıcaklığı 5 ila 25 derece arasında olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir